Simbolika
Emblēma
Emblēma ir apstiprināta ar LVA valdes 1.08.2021. lēmumu. LVA jaunās emblēmas skici pēc Latvijas Kaŗa skolas krūšu nozīmes parauga 2021. gada aprīlī uzzīmēja virsleitnants (rez.) Kārlis Līdaka.
Vairoga augšējā, kreisajā un labajā pusē ir LVA nosaukums: LATVIEŠU VIRSNIEKU APVIENĪBA. Vairoga augšpusē savītajā, stilizētajā lentā ir norādīts Kaŗa skolas bijušo kadetu savstarpējās palīdzības biedrības (LVA sākotnējais nosaukums) dibināšanas datums 1.XII 1922. LVA emblēmas pamatā ir pirmskaŗa Latvijā, trimdā un kopš LVA darbības atjaunošanas Latvijā no 1991. līdz 2000. gadam Virsnieku apvienības identitātei lietotais simbols – Latvijas Kaŗa skolas krūšu nozīme – “sudraba vairogs, uz kuŗa spožs zobens ar zelta ugunskrustu; uz zobena asmens zvērastam salikta roka” (Apsardzības ministra 1922. gada pavēle nr. 29).
2021. gadā LVA emblēmas formā tika izgatavots LVA valdes priekšsēdētāja apbalvojums – LVA piemiņas monēta. Piemiņas monēta ir darināta no pulēta un oksidēta melchiora; tā ir 40 mm augsta, 31,4 mm plata un 4 mm bieza. Vairogs ir kalts trīs dimensiju reljefā, teksts un ugunskrusts ir divu dimensiju reljefā. Piemiņas monētas reversā ir LVA devīze: SAVAM GODAM, LATVJU SLAVAI, TĒVZEMEI UN BRĪVĪBAI!
Karogs
Karogs ir apstiprināts ar LVA valdes 22.02.2022. lēmumu; karoga izgatavošana saskaņota un atbalstīta 8.04.2022. biedru sapulcē. LVA jaunā karoga skici 22.02.2022. uzzīmēja virsleitnants (rez.) Kārlis Līdaka.
Karogu LVA simtgades sarīkojumā 2022. gada 3. decembrī Nacionālajā aizsardzības akadēmijā (NAA) iesvētīja LVA valdes loceklis, Zemessardzes vecākais kapelāns, majors Raimonds Krasinskis. Karogu LVA pasniedza aizsardzības ministrs Dr. Artis Pabriks. Lai atzīmētu karoga pasniegšanu, tā kātam tika piestiprināta aizsardzības ministra piemiņas uzlika – “nagla”. Tās vairoga daļa ir izgatavota no melchiora; vairogs tā apakšējās daļas sānos ir apņemts ar diviem no misiņa veidotiem ozola zariem, kuŗi krustojas zem vairoga.
LVA karogs ir taisnstūŗa formas – 198 cm gaŗumā un 128 cm platumā; karoga brīvās, ārējās malas apšūtas ar 5 cm gaŗām zelta bārkstīm. Lakota oša koka divdaļīgais karoga kāts ar uzgali ir izgatavots uzņēmumā SIA „Daiļrade RC”. Karoga kāta gaŗums, ieskaitot uzgali, ir 325 cm, tā diametrs ir 3.8 cm. Karoga kāts ir saskrūvējams ar misiņa savienojumiem. Karoga kāta 22 cm gaŗais misiņa uzgalis sastāv no uzmavas, kuŗas augšdaļā, šķēpa smailes vidū, no abām pusēm ir Latvijas armijas starveidīgā kokarde – saulīte. Karoga kāta apakšējā daļā ir ievirpots 3 cm gaŗš misiņa atsitējs. Karoga kāta uzgaļa uzmavai ir apsieta tumši ziliem un zelta diegiem savīta 1 cm bieza krāsu aukla. Auklas gaŗums ir 310 cm, ieskaitot 12 cm gaŗos zelta pušķus auklas abos galos. Karogs pie karoga kāta ir piestiprināts ar 8 zelta sutaša pītiem riņķiem.
Karoga averss ir baltā krāsā. Aversa centrā ir LVA emblēma, kas sānos apņemta ar diviem zaļiem ozola zariem, kuŗi krustojas zem vairoga. Virs emblēmas centrā ar sudraba diegiem, drukātiem burtiem izšūts LVA nosaukums: LATVIEŠU VIRSNIEKU APVIENĪBA. Zem emblēmas ar sudraba diegiem izšūts LVA (sākotnēji: Kaŗa skolu beigušo kadetu savstarpējā palīdzības biedrība) dibināšanas datums: 1.XII 1922. Aversa malas apšūtas ar 4.7 cm platu LVA zili dzelteno (zeltīto) lentu.
Karoga reverss ir baltā krāsā. Reversa centrā, nedaudz augstāk par vidu, ar sudraba diegiem, drukātiem burtiem trīs rindās izšūta LVA devīze:
SAVAM GODAM,
LATVJU SLAVAI,
TĒVZEMEI UN BRĪVĪBAI!
Stūros ar zelta diegiem izšūtas latvju rakstu mēness zīmes. Reversa malas apšūtas ar 5 cm platu sarkanbaltsarkanu lentu.
LVA karogu darinājusi tekstila izšuvumu māksliniece Ausma Apša.
LVA karogs (no 04.2000. līdz 02.2022.)
2000. gadā izveidotā karoga idejas autors un īstenotājs bija virsleitnants (atv.) Heinrichs Roginskis, karoga metu zīmēja virsleitnants (atv.) Gunārs Kramiņš, karogu darināja Ilga Kurzemniece. Karogu LVA dāvājis Ainārs Šlesers, 15.04.2000. karogu Svētā Jāņa baznīcā LVA pasniedza aizsardzības ministrs Ģirts Valdis Kristovskis; karogu iesvētīja mācītājs Juris Rubenis.
LVA iepriekšējais karogs bija taisnstūŗa formas – 139.5 cm gaŗumā un 83.5 cm platumā; tā ārējās malas apšūtas ar 5 cm gaŗām zelta bārkstīm. Karoga kāts izgatavots no koka un ir saskrūvējams no trim daļām.
Karoga kātam piestiprinātas četras piemiņas uzlikas – “naglas” no Aizsardzības ministrijas, Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieŗa (LVA 95. gadadienā), LVA (LVA darbības atjaunošanas Latvijā 10. gadadienā) un A. Šlesera.
Informācija par LVA karoga pasniegšanu un iesvētīšanu 2000. gadā pieejama šeit:
Lente
Lente ir apstiprināta ar LVA valdes 20.08.2021. lēmumu. LVA tumši zilās un dzeltenās krāsas lente dažādos platumos izmantojama LVA identitātei un atpazīstamībai. LVA lentu 2021. gada aprīlī uzzīmēja virsleitnants (rez.) Kārlis Līdaka, par pamatu ņemot Latvijas armijas un NBS virsnieku parādes formas tērpa auduma vidusjostas krāsu salikumu un raksta kompozīciju.
Krūšu zīme
(No 17.05.2000. līdz 1.08.2021.)
Nēsājama pie formas tērpa (sudrabs 925, zelts 585).
Piederības zīme
LVA piederības zīme ir darināta no pulēta un oksidēta apsudrabota vaŗa – Cu 90%. Tā ir kalta trīs dimensiju reljefā; tai ir nedaudz izliekta forma, saskaņā ar dizaina maketu. Piederības zīme ir 20 mm augsta, 15,7 mm plata un 1,5 mm bieza. Piederības zīme ir stiprināma ar tauriņveida stiprinājumu; tā ir nēsājama pie civilā apģērba.
Iepriekšējā piederības zīme
(No 17.05.2000. līdz 1.08.2021.)
Nēsājama pie civilā apģērba (sudrabs 925).
Simtgades piemiņas zīme
Apbalvojums dibināts 2021. gadā. Apbalvojuma skici 2021. gada aprīlī uzzīmēja virsleitnants (rez.) Kārlis Līdaka.
Apbalvojuma pamatā ir izmantota LVA emblēma, kas izveidota pēc Latvijas Kaŗa skolas krūšu nozīmes (apstiprināta ar Apsardzības ministra 1922. gada pavēli nr.29). Apbalvojuma galvenā grafiskā tēla pamatforma ir 18.-19.gs. gotiskais-normaņu vairogs, kuŗa vidū atrodas stilizēts, uz leju vērsts senlatviešu kaŗavīru zobens. Vairogs ir papildināts ar tā augšpusē savītu, stilizētu lentu, uz kuŗas dzeltenā akrila krāsā (krāsas kods: 1018 yellow) ir iekrāsots LVA dibināšanas datums “1.XII 1922”. Zobena spala roktuŗa vidū ir dzeltens 45 gradu lenķī sagriezts, dzeltenā akrila krāsā iekrāsots ugunskrusts. Uz zobena asmens zvērastam uzlikta roka ar izstieptiem rādītājpirkstu un vidējo pirkstu, saliektu zeltnesi un mazo pirkstiņu. Vairogs ir vertikāli nedaudz izliekts, saskaņā ar dizaina maketu.
Gar vairoga malām, no augšējās, kreisās un labās puses (skatot pretskatā) ir uzraksts: LATVIEŠU VIRSNIEKU APVIENĪBA.
Lentes krāsu joslu salikums samazinātā izmērā atbilst Latvijas armijas virsnieku auduma vidusjostas tumši zilās un dzeltenās krāsas rakstam, kas pagriezts 90 gradu lenķī. Lentes locījuma forma ir aizgūta no 1922. gadā dibinātās Latvijas atbrīvošanas kaŗa piemiņas zīmes.
Piemiņas zīmes lentes reversā piestiprināta saspraude, ar kuŗu Apbalvojums stiprināms pie apģērba. Apbalvojuma lentes atgriezums stiprināms ar diviem tauriņveida stiprinājumiem.
Piemiņas zīme ir darināta no pulēta un oksidēta 925. raudzes sudraba. Piemiņas zīmes papildinātais vairogs, ieskaitot tā augšpusē izvietoto stilizēto lenti ar LVA dibināšanas datumu, ir 40 mm augsts, 31,4 mm plats un 3 mm biezs. Vairogs ir kalts trīs dimensiju reljefā, teksts un ugunskrusts ir divu dimensiju reljefā. Vairoga reversā ir LVA devīze: SAVAM GODAM, LATVJU SLAVAI, TĒVZEMEI UN BRĪVĪBAI! Reversa apakšējā daļā ir iekalti piemiņas zīmes numuri, sākot ar “001”, zem kuŗa ir iekalta sudraba prove. Vairogs ar sudraba riņķi stiprināts pie 32 mm platas muarē lentes, kuŗas augstums vidusdaļā ir 50 mm.
Simtgades piemiņas zīmes apbalvojuma komplektā ietilpst piemiņas zīme, lentes atgriezums un piederības zīme.
Simtgades piemiņas zīmes dibināšanas mērķi, māksliniecisko koncepciju, izskatu un technisko aprakstu, kā arī apbalvojuma piešķiršanas, pasniegšanas un nēsāšanas kārtību nosaka LVA valdes apstiprināts nolikums.