Atvadu dievkalpojums Amerikā

    Šī gada 1. aprīlī, Pūpolsvētdienā, Ev. Luteriskā baznīca Amerikā noturēja atvadu Dievkalpojumu Amerikā, veltītu Latvijas patriota, ASV armijas augstākā civilierēdņa Egona Goldšmidta piemiņai un darba mūžam.

   Dievkalpojumā pulcējās ap simts cilvēku – Egona ģimene, radinieki, draugi, dienesta biedri, baznīcas draudze. Goda sardzē Egona mūža organizācijas Daugavas Vanagu pārstāvji. Plt. (atv.) Ilmārs Dambergs atvadījās no kolēģa un drauga ar militāru sveicienu, atdodot godu Egona pelnu urniņai kā savā, tā arī LVA biedru vārdā. Latvijas Republikas vēstniecības ASV uzdevumā klātesošos uzrunāja Airis Rikveilis, Eiropas Komisijas Ģenerālsekretariāta nacionālais eksperts. Egona vecākais dēls Alfreds (ir arī jaunākais – Valters) atvadu rokasspiediena reizē apsolījis I. Dambergam saglabāt un parūpēties par tēva arhīvā esošajiem vēsturiskajiem dokumentiem, fotogrāfijām, piemiņas lietām u. c.

P.S.: plt. (atv.) I. Dambergam varbūtējai nolasīšanai savlaicīgi nosūtīta, pēc Dievkalpojuma Alfredam nodota, vēstule:

   Tuvojas pavasaris. Koki drīz rādīs mums spēku − spēju salapot. Gājputni pacels uz saviem spārniem pulkveža Egona Goldšmidta dvēseli, pārlidos Ameriku un atlidos Latvijā.

    Ir skumji teikt atvadu vārdus Tēvzemes patriotam, kuru atceramies no viņa viesošanās reizēm Latvijā, Latviešu biedrības namā “Māmuļā”, Ordeņu brālības saietā Jūrmalā, Latviešu Virsnieku apvienības mītnē Hospitāļu ielā un citur. Atmiņā palikuši Egona vārdi, aizturot asaras: “Nav viegli palikt latvietim Amerikā.”

   Bet viņš palika latvietis − visu mūžu – sīksts, zinātkārs, nepadevīgs un ļoti tiešs, reizēm ass, bet precīzs.

   Bez svārstīšanās Egons iesaistījās Latvijas aizsardzības darba grupā ASV, ko organizēja pulkvežleitnants Ilmārs Dambergs, tūlīt pēc neatkarības atjaunošanas Latvijā 1991. gadā. Vairākus gadus brauca uz Latviju, strādāja bez atlīdzības, konsultējot Aizsardzības ministriju un veidojot Nacionālo bruņoto spēku struktūras, Mācību vadības pavēlniecību Nacionālajā aizsardzības akadēmijā. Tikās ar amatpersonām, stāstīja, pierādīja, pārliecināja, lasīja lekcijas vadībai un kadetiem.

   Aprīkojuma uzskaites sistēmas, dokumentācija, dažādi lietojuma standarti, kodēšanas tabulas un apzīmējumi Latvijas NBS strādā. Un tur ieguldīts liels un neatlaidīgs pulkveža Goldšmidta darbs.

   Latviešu Virsnieku apvienība šodien ir blakus pulkveža dēliem, tuviniekiem, mūsu apvienības biedriem Amerikā, Daugavas Vanagu saimei. Lepojamies ar pulkveža Egona Goldšmidta veikto darbu. Vēlam viņa dvēselei gaišu ceļu Visuma izplatījumā un Knuta Skujenieka dzejas vārdus –

Neraudāt par to, kas bijis,

Nebaidīties, par to, kas rīt,

Tikai saudzīgi un droši

Savu vagu taisnu dzīt.

  LVA valdes uzdevumā, patiesā cieņā, noliecot galvu pulkveža mūža priekšā,

kapteine (atv.) Sarma Līne

Latvijā, Cēsīs,29.03.2023.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saziņai!

Ja Jums ir vēlēšanās ar mums sazināties, droši rakstiet zemāk norādītajā logā. Atstājiet arī savu e-pasta adresi un vārdu. Priecāsimies no Jums saņemt ziņu.