Latvijas valsts vienaudzis Tālivaldis Bērziņš

  Jūras spēku virsniekam, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalierim, Viestura ordeņa virsniekam, ar 1991. gada Barikāžu Piemiņas zīmi apbalvotajam ilgstošajam LVA valdes priekšsēdētājam virsleitnantam Tālivaldim Bērziņam šī gada 18. februārī simtā dzimšanas diena. II Meža kapos Tālivalža Bērziņa atdusas vietā Latvijas patriota piemiņu godināja meita Sandra, mazdēls Reinis, Latviešu Virsnieku apvienības biedru grupa un talantīgā kordiriģenta savulaik vadītā bijušās Pionieru pils kora dziedātāji. Lai Tālivalža Bērziņa mūža gājumu atmiņā un pārdomās atsauc LVA biedra atv. kapteiņa Andra Kļaviņa raksts 2004. gada 14. decembra laikrakstā “Latvijas Vēstnesis”.

Viestura ordeņa komandieris, karavīrs un mūziķis 

joprojām ierindā

Latviešu virsnieku apvienības priekšsēdētājs Tālivaldis Bērziņš dzimis tai pašā gadā, kad mūsu valsts. Plašuma un brīvības sajūtu viņš sakās iezīdis ar mātes pienu, jo pasaulē ir nācis Lazdonas pagastā, pašā Vidzemes augstienes sirdī. Tālivalža vecāki bija skolotāji Luda Bērziņa dibinātajā ģimnāzijā Dubultos, bet Brīvības cīņu laikā līdz ar bēgļu straumi nokļuva Madonas pusē. Ievīstīts starp diviem kopā sadiegtiem dūnu spilveniem, bēgļu ceļos pabijis arī mazais Tālis. Profesors Jāzeps Vītols apprecējās ar T.Bērziņa mātes māsu Anniju. Augot inteliģentā vidē, kur apgrozījās mūziķi un citu mūzu kalpi, Tālivaldis droši vien būtu turpinājis senču taku, ja neiejauktos karš un ceļā nestātos paša jaunekļa spītība.

Iemācies zemi art, pēc tam varēsi kuģot

Vēl mācoties Rīgas 2.ģimnāzijā, Tālivaldis ultimatīvā tonī paziņoja mātei, ka viņš būs jūrnieks. Māte bija neizpratnē, jo dēls ģimnāzijā diriģēja kori, vadīja zēnu dubultkvartetu un spēlēja teātri, reizē būdams dramatiskās kopas režisors, aktieris un skatuves strādnieks. Viņa skolotājs ģimnāzijā bija Artūrs Bobkovics – slavenais mūziķis, viens no pirmajiem latviešu simfoniskā orķestra diriģentiem. Un Tālivaldi viņš sauca par savu brīnumbērnu. Māte visiem spēkiem centās dēlu novirzīt no romantiskās aizraušanās. Viņa teica: “Latviešu tauta ir zemnieku tauta, iemācies zemnieku darbu, un tad runāsim tālāk.” Un Tālivaldis divus gadus laukos mācījās zemi kopt. Pēc tam māte pati palīdzēja dēlam gadu pirms ģimnāzijas beigšanas, 1936.gada vasarā, “uzmunsturēties” par jaunāko matrozi uz kuģa, kas no Rīgas veda kokmateriālus uz Holandes ostām. T.Bērziņš atceras, ka toreiz uz rudens pusi bocmanis viņu pamācījis, lai metot to ģimnāziju pie malas un ejot uz jūrskolu. Bocmaņa labvēlību jauneklis bija izpelnījies, nereti glābjot kuģa darbu vadītāja ādu, kad viņa vīri, kam “vajadzēja rīkoties ap tvaika vinčām, lai koki riktētos rūmē, bija pārāk sev uzdzinuši ruma tvaiku un bija pilnāki par piekrautu baržu”.

Jūras kadets

Tālivaldis Bērziņš bija to kadetu vidū, kuri Latvijas Karaskolā iestājās 1937.gada rudenī. Jau kopš 1935.gada jaunos jūras spēku virsniekus te sagatavoja pēc jaunas četrgadīgas programmas. Bija instruktoru apmācība 4. Valmieras kājnieku pulkā, vasaras prakse uz kara kuģiem, mācības Krišjāņa Valdemāra jūrskolas tālbraucēju stūrmaņu klasē, bet trešajā gadā – tālbraucēju kapteiņu klasē, prakse uz mīnu diviziona kara kuģiem. Sākumā jaunos jūras kadetus pamatzinībās ievadīja nesen Francijā jūras skolu beigušais leitnants Juris Spāde, slavenā admirāļa brāļadēls. Sākot ar otro mācību gadu, topošie kara jūrnieki Karaskolā mācījās pēc īpašas programmas. Tālivaldis Bērziņš, kā arī Aleksandrs Jansons un Vladimirs Kalvis-Knostenbergs līdz padomju okupācijai paspēja pabeigt Krišjāņa Valdemāra jūrskolu Klīversalā un vasaras mācību praksi uz mīnu diviziona kuģiem, kā arī tālbraucēju stūrmaņu un kapteiņu klasi. Pienāca Latvijas okupācijas gads. Tālivaldim Bērziņam atmiņā spilgti saglabājušies Latvijas kara flotei traģiskie 16. un 17.jūnija notikumi, kad Daugavgrīvā pie Mangaļsalas, stāvot uz “Virsaiša” klāja, nācās izpildīt pavēli “nepretoties, bet sagaidīt pēc flotes starptautiskiem noteikumiem” padomju kara floti ar kreiseri “Kirovs” priekšgalā. Nekas cits neatlika, kā nostāties ierindā uz klāja un ar karoga nolaišanu un pacelšanu sveikt iebrucējus. Bērziņa tēvs Jānis, kas bija izcils svešvalodu skolotājs, okupāciju tā pārdzīvoja, ka dabūja insultu, no kura arī neatkopās līdz savai nāves stundai 1944.gadā. Latvijas okupāciju šie kadeti pārdzīvoja, atrodoties praksē uz kuģiem, kurus krievu zemūdeņu pavadībā no Bolderājas evakuēja uz Liepājas ostu. Sirmais jūrnieks atceras: “Pa ceļam “Viesturam” kaut kas sagāja grīstē ar mašīnām. Tiklīdz tas samazināja gaitu, krievu konvojs pamatīgi uztraucās. Kad nonācām Liepājā, bijām pārsteigti par krievu rūpēm – ēdināja četrreiz dienā, pienu varēja dzert, cik lien. Citādi to nevarējām uzglabāt, kā lielā kannā, kas piesieta zvāļojās aiz borta. Vakarā jau bija sviests. Krievi gribēja mums, latviešu jūrniekiem, parādīt, cik laba dzīve pie viņiem. Bet tas bija īslaicīgi.” Par jūras spēku leitnantiem trīs kadetus paaugstināja 1940.gadā, pieskaitot Karaskolas 14.izlaidumam. Mazliet vēlāk krievi lika izvēlēties – turpināt mācības Ļeņingradas kara jūrskolā vai demobilizēties. Kadeti izvēlējās pēdējo.

No Staraja Rusas līdz Dancigai

Tālivaldi Bērziņu 1943.gada decembrī iesauca Latviešu leģionā un iedalīja 15.divīzijas zenītartilērijā. Jau 1944.gada februārī viņš bija frontē un piedalījās kaujās pie Staraja Rusas. Vladimirs Kalvis-Knostenbergs, kurš brīvprātīgi aizgāja leģionā, jau bija kritis. Tika izstaigāts Latviešu leģiona kauju ceļš, piedzīvota 16.marta abu divīziju kopējā kauja pie Sapronovas augstienes 93.4, pie Veļikajas upes, tālāk Kurzemē pie Džūkstes, Bikstiem, Lestenes. Bērziņa divizions kara beigās kā atsevišķa vācu 506.korpusa atbalsta vienība aizgāja līdz Dancigai un kapitulācijai. Jautāts par izjūtām, kādas viņu pārņem mūsdienās, iegriežoties Lestenes Brāļu kapos, Tālivaldis Bērziņš klusē. Viņa brālis leitnants Alnis guļ Džūkstē. Leģionā pārsvarā bija jauni zēni – iepriekšējā kursa jūras kadeti. Starp iesauktajiem bija Eiropas čempions ātrslidošanā Alfons Bērziņš, profesora Luda Bērziņa dēls Jānis un daudzi citi. Pēc kapitulācijas T. Bērziņš kopā ar cīņu biedriem gribēja iet mežā, bet nepaguva. Viņš nokļuva Jelgavā gūstekņu nometnē un tika nosūtīts uz Tulas ogļraktuvēm. No elles rīkles Bērziņš “ticis izspļauts“ jau 1946.gada maijā kā “norakstīts nomiršanai”. Tomēr Baltijas jūras vēju rūdītā miesa un gars palīdzēja izdzīvot.

Atgriešanās pie Jāzepa Vītola

Pēc ilgstošas ārstēšanās un neziņas, dzīvošanas pie dažādiem, pat svešiem cilvēkiem Dieva palīdzība Tālivaldim Bērziņam panākusies pretī pa Krišjāņa Barona ielu. Kāds no satiktajiem Konservatorijas mācībspēkiem viņam teicis: ”Jūs taču esat no profesora Vītola dzimtas, nāciet uz Konservatoriju!” Tā karu pārdzīvojušais jauneklis iestājās Latvijas Konservatorijā (tagad Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmija), kuru pabeidza 1953.gadā. Sākās diriģenta darbs daudzu gadu garumā, kas turpinās vēl šodien.

Kadets spēj visu!

Nākot Atmodai, atjaunojās saites ar cīņu biedriem, ar latviešu virsniecību un Latvijas Jūrnieku savienību un studentu korporāciju “Fraternitas Lataviensis”. Kopš 1995.gada Tālivaldis Bērziņš ir Latviešu virsnieku apvienības priekšsēdētājs. Vīru cieņu un uzticību viņš iemantojis ar savu inteliģenci, toleranci, trāpīgo humoru un prasmi rūpēties par daudz cietušo apvienības vecāko paaudzi. Inteliģence, patriotisms, tautas vēstures izzināšana – tās ir vērtības, pēc kurām pieredzējušo virsnieku apvienības vadītājs mudina tiekties jaunos leitnantus. Dažreiz, piesitot pie lielgabala lādiņa čaulas, kas stāv uz viņa galda, atvaļinātais Latvijas armijas virsleitnants atgādina arī kādam no sirmot sākušajiem. Kad Bērziņš ierunājas par gadu nastu un apsver iespēju virsnieku apvienības vadību uzticēt kādam gados jaunākam, vīri to negrib ne dzirdēt. Tad T.Bērziņš nopūšas un saka: “Kadets spēj visu! Tā mums Karaskolā mācīja.” Darbs nav viegls, jo Latviešu virsnieku apvienībā ir desmitiem biedru, sākot ar elles ugunis pieredzējušiem kauju virsniekiem un beidzot ar ģenerāļiem, dažāda ranga virsniekiem tuvās un tālās mītnes zemēs. Citi ir gados, kas prasa aprūpi, ar citiem jāuztur saikne sarakstoties, jaunajiem jāpalīdz veidot stāju, saglabāt iedibinātās tradīcijas, diemžēl citi ar militāru godu jāaizvada pie kritušajiem kauju biedriem. T.Bērziņš ar saviem tuvākajiem palīgiem pratis uzturēt vecajos vīros možu garu, radīt reizi nedēļā mazus svētkus reizē ar darbošanos dažādās iespēju jomās, jo apvienības mājvietā katru trešdienu ir krēslu trūkums. T.Bērziņš ir arī nepārspējams apsveikuma vārdu sacerētājs. Kopš 1993.gada viņš vada Nacionālo karavīru biedrības kori “Tēvija”, kurā dzied kupls veco karavīru pulks un par koncertmeistaru strādā Jānis Miķelsons, tautā plaši pazīstamās dziesmas “Paliec sveika, baltā bērzu birze” autors. Savā 85.dzimumdienā, kad sirmo virsnieku Latviešu virsnieku apvienībā sveica arī NBS komandieris kontradmirālis Gaidis Andrejs Zeibots un brigādes ģenerālis Raimonds Graube, jubilārs nolasīja, kā viņš pats sacīja, kāda deviņpadsmitgadīga jaunekļa patriotiskas dzejas mēģinājumus. Dzejoli, kas garus gadus bija glabājies dzimtas arhīvos Amerikā, iepriekšējā vasarā uz Latviju bija atvedusi Vītolu dzimtas atvase. Rīgas 2.ģimnāzijas audzēknis Tālivaldis Bērziņš dzejoli rakstījis 1936.gadā. Tajā ir rindas:

“Vēl kamēr ozoli Latvijā zels Un Daugava jūrā vēl viļņus vels – Vēl Saule un Mēness, Vēl zvaigznes būs, kas mirdz, Arvien vēl pukstēs Latvieša sirds.”

Atv. kapteinis Andris Kļaviņš

 
xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonxosofutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbetbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88
Komentāri
  • Tālivaldis Bērziņš ilgus gadus ( no 2000.g…) bija mans paraugs darbojoties LVA.. Viņs mācēja runāt ar jebkuru no mums..Un reti uz kādu apvainojās.. Un arī mācēja ,,skaļākos” kulturāli pamācīt.. Reti gaišs cilvēks.. Lai VIŅAM vieglas smiltis un mūsu atmiņa.. Žēl, ka nezināju par šo pasākumu 18.02 2018. Būtu pievienojies..

  • Paldies LVA biedriem, ka godinot Tālivalža Bērziņa piemiņu, izvēlējāties manu savulaik “Latvijas vēstnesī”
    rakstīto ! Tālivaldis Bērziņš ar visu savu būtību, gan ar savas dzimtas saknēm, gan inteliģenci, gan prasmi vārdos un dziesmās atsaukt to varoņgaru, kas vadīja vīrus cīņās pie Veļikajas, Džūkstē un Volhovas purvos…Un tad viņi vēl bija mūsu vidū. Jaunajiem un topošajiem virsniekiem Bērziņš mēdza atgādināt Latvijas Karaskolas laika aicinājumu:”Kadets spēj visu!”.Ceru, ka Nacionālajā Aizsardzības akadēmijā vēl joprojām ir tādi mācību spēki, kā Muntis Ģeibaks,arī citi virsnieki, kas savās lekcijās kadetiem prot iepīt un uzjundīt to auru, kas valdīja Latviešu Virsnieku apvienībā, kad tur bija gan elles ugunīs rūdītie vīri, gan atjaunotās Latvijas virsnieki. Atceroties savas dzimtas leģionārus, noliecu galvu arī Tālivalža Bērziņa piemiņai.

Nav iespējams pievienot komentāru

Saziņai!

Ja Jums ir vēlēšanās ar mums sazināties, droši rakstiet zemāk norādītajā logā. Atstājiet arī savu e-pasta adresi un vārdu. Priecāsimies no Jums saņemt ziņu.