Mūžībā devies virsleitnants Olģerts Mentelis.

Viestura ordeņa kavalieris,

atv. virsleitnants Olģerts Mentelis

(09.05.1924.-10.10.2018.)
Liktenis liedza mūsu Olģertam sagaidīt un ar visiem kopā nosvinēt Latvijas 100-gadi. Pietrūka 39 dienas. Olģerts savā dzīvē pieredzējis daudz – Latviešu leģiona 19. divīzijas sastāvā skaudras atkāpšanās kaujas cauri Morei, līdz Džūkstei, Lestenei, pildot artilērijas novērotāja uzdevumus pozīciju ieņemšanā un noturēšanā; apbalvojums Dzelzkrusts, 2. šķ., par varonību Ziemassvētku kaujās Kurzemes cietoksnī 1945. gada janvārī, Trieciennozīme un Tuvcīņas nozīme tā paša gada janvārī un februārī, Ievainojuma nozīme (sudraba) un Rokas lenta “Kurland” 1945. gada martā un aprīlī. Šie apbalvojumi izteiksmīgi apliecina 21 gadu vecā karavīra raksturu, drosmi un prasmi. Pēc Vācijas kapitulācijas 1945. gada 9. maijā – apcietinājums, izsūtījums uz bij. PSRS aukstajiem ziemeļiem, badošanās, verga darbs. Olģerts izturēja un atgriezās. Strādāja dažādus darbus, neklātienē beidza toreizējo LVFKI, iegūstot sporta pedagoga kvalifikāciju. Strādājis Baldonē, Talsos, Rīgā, Jūrmalā kā pedagogs un mīlēts sporta treneris.
  • Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas iesaistījies LNKB, dibinājis un vadījis šīs biedrības Jūrmalas nodaļu. Bijis Palīdzības biedrības (bij. Palīdzības fonda) Tēvijas sargiem līdzdibinātājs un aktīvs biedrs No viņa dzirksteļoja enerģija, plūda reizēm dzēlīgs, bet labsirdīgs humors, runājot par Latvijas Atbrīvošanas cīņu vēsturi un ar tām saistītajiem notikumiem. Olģerts izveidoja vēsturisko notikumu izpētes grupu A. Pumpura Jūrmalas 1. ģimnāzijā; viņa rosināti, A. Pumpura, Kauguru un Majoru vidusskolu jaunieši katru gadu 18. maijā pulcējas Jūrmalā uz atceres brīdi pie LKOk kapteiņa Paula Zolta pieminekļa; Olģerts sarīkoja gan skolu jauniešu militāro stafeti Augsim Latvijai, gan – velobraucienu pa Brīvības cīņu norises vietām. Viņš personīgi piedalījās Brīvības cīņu dalībnieka, LKO kavaliera, pulkvežleitnanta Augusta Muižuļa cīņu gaitu izpētē un piemiņas akmens uzstādīšanā un atklāšanā Lapmežciemā Tuteņu mājās (2005.). Mūsu virsleitnants rosināja pulkveža Oskara Kalpaka piemiņas istabas iekārtošanu Rudbāržu skolā (tagad, diemžēl slēgtā).
  • Olģerts iepazīstināja jaunsargu, studentu un skolu jauniešus ar Latviešu leģiona 19. divīzijas lielkauju vietām Kurzemes cietoksnī 1944./1945. gadā. Kopā ar citiem LVA virsniekiem 2003. g. jūnijā tikās ar angļu virsnieku grupu, kas pulkvežleitnanta P. Rafertija vadībā ieradās Latvijā pētīt trīs Kurzemes lielkauju norisi Otrajā pasaules karā, kauju vadību un taktiku; viņš vadījis Kara muzeja jauno vēsturnieku, arī Apvienības virsnieku, Jūrmalas skolnieku, pedagogu un viņu vecāku pārgājienus pa Kurzemes cietokšņa kauju  vietām; konsultējis Hanzas vidusskolas audzēkņus un divus Latvijas Universitātes studentus viņu pētnieciskajā darbā par Latviešu leģionu. Abi darbi saņēmuši atzinīgu novērtējumu. Ieinteresējis Jūrmalas 1. ģimnāzijas skolniekus pētīt latviešu karavīru cīņu vēsturi Otrā Pasaules karā; par šo tēmu skolnieki izveidojuši filmu, kas demonstrēta šajā un arī citās Jūrmalas skolās.
  • Virsleitnants kopā ar LNKB aktīvistiem noorganizējis seminārus Jūrmalas skolu vēstures skolotājiem – nacisma un komunisma noziedzīgie nodarījumi Eiropas tautām un valstīm, skaidrojot un analizējot vairākus Latvijas un latviešu tautas vēstures posmus.
  • Sadarbībā ar Jūrmalas pilsētas Domi, Jūrmalas muzeju, Bulduru, Majoru, Kauguru Kultūras nodaļām rīkojis atceres un piemiņas pasākumus, vienmēr aicinot skolu jauniešus godam darīt savu darbu – mācīties, sportot, izzināt mūsu tautas vēsturi un likteņgaitas, augt par Tēvzemes patriotiem.
  • Piedalījies NBS dienās daudzviet Latvijā un uzrunājis šajos pasākumos jauniešus; tāpat, ja vien veselība ļāva, ir bijis karavīru sabiedrisko organizāciju rīkoto atceres pasākumu dalībnieks Lestenē, Litenē, Morē, Skrundā, Džūkstē, Ukros un citur Latvijā.
  • Virsleitnants strādāja pie savu atmiņu un pārdomu apkopojuma. Bet diemžēl nepabeidza. Šis darbs jāturpina Olģerta gados jaunākajām atvasēm.
Lai Tev gaiši Aizsaules ceļi, Olģert!
Tu nekur neaizej, Tu paliec. Tikai līdzās nebūsi.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saziņai!

Ja Jums ir vēlēšanās ar mums sazināties, droši rakstiet zemāk norādītajā logā. Atstājiet arī savu e-pasta adresi un vārdu. Priecāsimies no Jums saņemt ziņu.